V Asii se vyrábí 87% světové produkce obuvi


Podle nejnovějšího vydání Světové Obuvnické Ročenky (SOR) je Asie i nadále centrem výroby obuvi. Pátý ročník SOR právě vyšel, (* pro členy ČOKA je SOR k dispozici na sekretariátu asociace ve Zlíně). Ročenka byla vydaná společností APICCAPS (Portugalská asociace výrobců obuvi, komponentů a koženého zboží) ve spolupráci s GDS. SOR je nyní k dispozici v tištěné anglické verzi a představuje hlavní závěry ohledně celosvětové dynamiky a vývoje výroby obuvi v roce 2015. více ....


SOR podává ucelený obraz o obuvnickém průmyslu na celém světě, se zaměřením na hlavní trendy v mezinárodním obchodu, spotřebě a výrobě. Globální informace jsou obohaceny o desítky profilů výroby, exportu, importu a spotřeby obuvi v jednotlivých zemích, přičemž pod tuto analýzu spadá 79 zemí. Podle SOR v roce 2015 celosvětová výroba obuvi dosáhla 23 miliard párů, což je mírný pokles o 0,4% oproti předchozímu roku.

Na kontinentální úrovni geografická struktura průmyslu zůstává prakticky beze změny a je stejná jako v minulých letech. Asie je centrem obuvnického průmyslu s 87% celosvětové produkce a se 7 zeměmi z 10 hlavních zemí vyrábějících obuv.

Na úrovni jednotlivých zemí je Čína jasný lídr, vyrábí se zde téměř šest z každých deseti párů bot prodaných ve světě. Čínský podíl na světové produkci se trvale zvyšoval v posledních několika desetiletích a dosáhl vrcholu v roce 2013. Nicméně v posledních dvou letech se snižuje kvóta Číny ve světové výrobě obuvi a je zpět na úrovni roku 2010.

 Zdroj:  elektronický časopis World - 29. srpna 2016

* poznámka ČOKA