Vypuknutí epidemie Covid-19 ve Vietnamu ohrožuje export obuvi

Dvě továrny Nike už musely zavřít. Přísná opatření k zamezení šíření nákazy Covid-19 ve Vietnamu mohou vést k poklesu vývozu obuvi ve druhé polovině roku 2021. Společnosti jako Nike již čelí narušení dodavatelského řetězce. Od konce roku 2020 mnoho společností v obuvnickém průmyslu z USA a Evropy přemístilo své objednávky do Vietnamu, což bylo způsobeno pandemickými epidemiemi v dalších zemích jižní a jihovýchodní Asie a výhodami snížení cel vyplývajícím z dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Vietnamem. více ...

 

Podle Le Xuan Dong ze sdružení kůže a obuvi Lefaso se odhaduje, že tržby za vývoz v tomto odvětví dosáhnou v prvních sedmi měsících roku 2021 celkem 12,14 miliardy USD, což představuje nárůst o 28,2 procenta. Tento pozitivní vývoj je však nyní v sázce, protože nový tap Covid-19 se nadále šíří po celé zemi, zejména v jižních lokalitách, kde sídlí většina velkých společností vyrábějících kožedělné výrobky obuv. „Výroba obuvi v těchto lokalitách bojovala se snížením počtu zaměstnanců o 50 procent a zvýšenými náklady na testování a očkování pracovníků,“ řekl Le Xuan Duong. Kvůli omezené mobilitě nemohli být přijati žádní noví pracovníci. Dva dodavatelé Nike ve Vietnamu, Chang Shin Vietnam Co. a Pou Chen Corp., museli nedávno zastavit výrobu. 

V roce 2020 tam byla vyrobena přibližně polovina všech bot značky Nike. Značky jako Puma a Adidas se silnými „nedodělky“ v zemi mohou také čelit podobným výzvám. Asociace kůže a obuvi Lefaso navíc uvádí další problémy, které ovlivňují výrobu obuvnického průmyslu, například nedostatek prázdných kontejnerů, vysoké náklady na logistiku a mezinárodní přepravu a zvýšené náklady na palivo a dovážené suroviny. Lefaso se obává, že tato narušení dodavatelského řetězce zpomalí exportní trend ve druhé polovině roku 2021. 

3. srpna 2021

Zdroj: https://www.shoez.biz/covid-19-ausbruch-in-vietnam-bedroht-schuhexporte/

Překlad: ČOKA