Cena Nadace Jana Pivečky 2018

Do 12. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována a sponzorována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a akciovou společností Veletrhy Brno, se letos přihlásilo celkem 43 studentů s 65 exponáty z 6 odborných škol v České republice (ČR). Nadace touto soutěží navazuje na život a dílo pana Jana Pivečky, který podporoval mladé talenty. Více ....

Úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie byla vysoká. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 30.6.2017 patnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů, zástupců odborných institucí a časopisů. Porota hodnotí zaslané výtvory, ať již grafické listy nebo hotové výrobky studentů anonymně, takže je zaručena naprostá objektivita.

Soutěž proběhla ve třech kategoriích:
1. FUNNY SHOE
2. YOUNG SPIRIT
3. PROFESSIONAL VIEW

Každá kategorie má svého vítěze a všichni 3 hlavní vítězové získali stejná ocenění, a to diplom a voucher na zájezd do italského Milána na největší světový veletrh materiálů a komponentů pro výrobu obuvi a kožené galanterie Lineapelle a kapesné, vše v celkové hodnotě 10 tisíc korun na jednoho výherce, které vítězům udělili hlavní sponzoři soutěže. Kromě hlavní ceny získali všichni studenti ještě dvě nádherné publikace, a to knihu „OBUV“ – ikony světového stylu od Caroline Coxové a životopis pana Jana Pivečky s příhodným názvem „Nikdy se nevzdávej!“. Slavnostní předávání proběhlo v Brně dne 19. 8. 2018 na veletrhu KABO, kde bylo možné si také veškeré výtvory prohlédnout.

FUNNY SHOE
Tato kategorie je určená pro mladé designéry - studenty prvních ročníků středních škol. Bylo zde možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie. Do první kategorie bylo přihlášeno 11 studentů s celkovým počtem 12 prací.
V kategorii FUNNY SHOE zvítězila a hlavní cenu získala Dita Šebestová ze Střední školy designu a módy v Prostějově. Její malba na téma Bota hráškostříl porotu oslovila nejen nápadem, ale především ztvárněním na vysoké úrovni. Inspiraci autorka čerpala z počítačové hry „ Plants versus Zombies“. V kategorii FUNNY SHOE byla udělena také tři zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny, a to studentkám Michaele Žáčkové a Hance Tomáškové ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a studentce Adéle Galetkové ze Střední průmyslové školy polytechnické – centra odborné přípravy, Zlín. Michaela Žáčková zaslala do soutěže kresbu s botou podpíranou antickými sloupy a bohyní Nike. Hanka Tomášková vytvořila objekt boty z barevných bambulek a Adéla Galetková do soutěže zaslala kresbu obuvi s mořskou tématikou.
          
YOUNG SPIRIT
Tato kategorie je určena pro mladé designéry - studenty vyšších ročníků středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do druhé kategorie se přihlásilo 19 studentů ze dvou odborných škol s celkovým počtem 33 výrobků či kolekcí.
V kategorii YOUNG SPIRIT se hlavním vítězem stala a zájezd do Milána a kapesné získala Kristyna Macková ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kolekci dámské obuvi s doplňky. Celá kolekce je inspirovaná tématem Struktura. Na obuvi jsou aplikovány pruhy plsti, které tvoří zajímavý kontrast s hladkým povrchem usně a vše je podtrženo podpatkem z ořechového dřeva, který dotváří celkový vzhled. V kategorii YOUNG SPIRIT byla dále udělena tři zvláštní ocenění formou diplomů a věcných cen. Zvláštní ocenění poroty získali Lukáš Buček a Sofie Kolísková studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a Veronika Hrnčiříková studentka Střední průmyslové školy polytechnické – centra odborné přípravy, Zlín. Lukáš Buček získal zasloužené ocenění za kolekci nazouvací unisex obuvi se šperky. Sofie Kolísková získala ocenění za dámskou kotníčkovou obuv a kabelku. Veronika Hrnčiříková pro tuto soutěž vytvořila veselou dětskou obuv ozdobenou koblihou.
           
PROFESSIONAL VIEW
Kategorie Professional View je určena pro mladé designéry - studenty vysokých a vyšších odborných škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do třetí kategorie bylo letos přihlášeno 20 výrobků či kolekcí od 13 studentů ze dvou vysokých škol a jedné vyšší odborné školy.
Vítězkou kategorie  PROFESIONAL VIEW se stala Kristína Vontszemüová za kolekci obuvi a kabelek s názvem The - Forms. Tuto kolekci vytvořila studentka jako svou magisterskou autorskou kolekci, která je tvořena z 5 kabelek a 4 párů obuvi. Precizní a dokonalé zpracování celé kolekce, jakož i celá řada perfektně vypracovaných detailů nenechávají nikoho na pochybách, že Kristína je velkou designérkou s neskutečným tvůrčím potenciálem.  Studentka je z Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V kategorii PROFESIONAL VIEW byla udělena rovněž dvě zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny. Tato ocenění získali Monika Říhová studentka Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Adam Frk student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Monika Říhová zaslala do soutěže obuv s názvem „Magma“ - téma hra. Rovněž u této návrhářky mohla porota ocenit jak nápaditost, tak i precizní zpracování celé kolekce dámské kotníčkové obuvi. Adam Frk oslovil porotu svou kolekcí „Black Rain“, která cílí na muže. Kolekci tvoří precizně zpracované tenisky s prvky inspirovanými botami do hor - zdvojený jazyk, kovové očka na tkaničky, pogumované špice a taška přes rameno je pak vyrobená z nepromokavého nylonu. 

                     
Více fotografií si můžete prohlédnout v sekci galerie.