Vítězové soutěže Firma roku a Živnostník roku ve Zlínském kraji

Na Zlínsku bodovala výroba westernových sedel a obuvnictví


Ve Zlínském kraji v soutěži PwC Firma roku 2023 uspěla společnost Vasky trade, která se věnuje výrobě kvalitní kožené obuvi. Mezi živnostníky vybojoval titul MONETA Živnostník roku 2023 Zlínského kraje Tomáš Zajac, výrobce westernových sedel, trenér koní a jezdců.

Vítězná společnost Vasky trade se svým působením na trhu snaží o zachování obuvnického řemesla nejen ve Zlíně, ale v celé České republice a na Slovensku. Snaží se zákazníky přimět, aby ocenili ševcovské řemeslo, dopřáli si kvalitní obuv a podpořili navíc místní ekonomiku. Na počátku společnost prodávala jen stovky párů ročně, dnes vyrábí nad 200 000 párů za rok. Začínala jako online obchod, dnes má již sedm kamenných prodejen, z toho tři otevřela v letošním roce. Na začátku letošního roku se firma dozvěděla, že jde legendární obuvnická značka Botas do likvidace. Ihned zkontaktovala majitele, aby podala pomocnou ruku. Nakonec značku odkoupila a nyní má velké plány. „Našimi zákazníky jsou mladí lidé, lidé středního věku i senioři. Nejpočetnější skupinu jsou však ženy středního věku, které si potrpí na kvalitní koženou botu a nevadí jim si za ni připlatit,“ říká ředitel vítězné společnosti Tomáš Karlík. Základem je rozhodně kvalitní a poctivé zpracování produktu. Pokud jde o služby, snaží se společnost zákazníkům nabídnout prvotřídní péči na prodejnách.

„Vasky je pokračovatelem zlínské ševcovské tradice. Oceňujeme odvahu zakladatele pustit se do podnikání v 18 letech a také se stát jedním z mluvčích své generace. Vasky, které je samo o sobě velmi silnou značkou, dokázalo oživit další tradiční značku Botas. Od 90. let bylo obuvnictví u nás několikrát zatracované, ale Vasky ukázalo, že k tomu není důvod. Společnost má také ambici expandovat do zahraničí,“ okomentoval volbu poroty Tomáš Frýbort z PwC Česká republika.

Celý článek a více informací ZDE

Fotogalerie ZDE

Zdroj: https://www.firmaroku.cz
Obrázky: https://www.firmaroku.cz, https://www.vasky.cz/cs

ROZHOVOR

Tomáš Karlík, ředitel společnosti Vasky trady, PwC Firma roku 2023 Zlínského kraje, nám v rozhovoru prozradil, jak to bylo se záchranou značky Botas nebo jaké jsou plány do budoucna…

Jak byste charakterizoval firmu Vasky trade?
Firma Vasky trade se snaží navázat na obuvnickou tradici v České republice. Snažíme se pokračovat ve výrobě tradičních kožených výrobků a zejména bot.

Jak to aktuálně bylo s akvizicí značky Botas?
Celá záležitost kolem Botasu se seběhla celkem rychle. Na začátku roku jsme zaslechli, že firma Botas je v krizi, tak jsme se rozhodli, že s tím musíme něco udělat, protože by byla velká škoda, kdyby tak tradiční firma jako Botas měla padnout. Udělali jsme plán, který vyšel.

Jak to vypadá v praxi?
Snažíme si vzít to dobré z obou světů, to znamená od nich, i od nás. Určitě se snažíme navázat na výrobu firmy Botas. Zahájili jsme výrobu prvních třech modelů, které byly pro firmu Botas typické a děláme to v našem novém hávu, kdy jsme změnili materiály a některé postupy a snažíme se to dělat lépe a to, co bylo kvalitní, tak v tom pokračovat.

Pojďme zpátky k Vasky. Jaká je Vaše produkce a základní ekonomické ukazatele?
Vloni jsme dosáhli obratu zhruba 220 milionů korun. Letos máme růst 20 až 30 %, takže i přes těžkou dobu, která se v obuvnictví projevuje, tak máme růst zachovaný. Roční produkce je zhruba 200 tisíc produktů a snažíme se navyšovat, abychom stihli odbavit veškerou poptávku.

Kde se lidé mohou s výrobky setkat?
Hlavní náš prodejní kanál je e-shop a samozřejmě se snažíme rozšiřovat také prodejní síť kamenných prodejen, kterých máme v dnešní době už sedm a budeme otevírat další.

Co zahraničí?
Zahraničí je určitě velkou výzvou do dalších let a již v příštím roce bychom se chtěli podívat do dalších zemí. Zatím jsme aktivní v Česku a na Slovensku.

Měli bychom říci pár slov o majiteli firmy…
Václav Staněk založil firmu hned ve svých 18 letech. Zpočátku tomu asi nikdo moc nevěřil. Byl to takový jeho velký cíl, vrátit obuvnictví v Česku zase na výsluní. Dnes už můžeme prohlásit, že se to daří dělat tak, aby o českém obuvnictví bylo i nadále slyšet. Jsme na trhu přes sedm let a snažíme se růst dál a dál.

V čem to je, že se to daří?
Myslím si, že jsme dobře chytli dobu toho, kdy lidé cítili potřebu vrátit se k tradiční české výrobě, kdy tomu dávají přednost před čínskou velkoprodukcí a raději volí kvalitu a tradiční postupy a lokálnost oproti laciné výrobě.

Jak byste charakterizoval obuv z hlediska ceny?
Snažíme se dělat komfortní, kvalitní obuv, hlavně koženou. Letos jsme přidali i veganské materiály. Ale kůže, to je základ, co děláme. Snažíme se mít boty dostupné, takže bych řekl, že je to taková střední cenová hladina. Rozhodně nepatříme k nejlevnějším, ale rozhodně také nepatříme k nejdražším. A myslím si, že poměr cena a výkon je velmi přívětivý pro všechny naše zákazníky.

Vyrábí se přímo ve Zlíně?
Výroben máme více. Naše základní, mateřská výroba je ve Lhotě u Zlína. Dále spolupracujeme se spoustou dalších výroben po Česku a na Slovensku.

Kolik firma zaměstnává lidí?
Přímo ve firmě, včetně brigádníků, je kolem 100 lidí. Když sečteme všechny výroby, které se na výrobě podílejí, tak jsou to vyšší stovky lidí, kterým dáváme práci.

Jaké jsou střednědobé plány?
Pro příští rok je to určitě expanze. Rádi bychom se dostali do zemí, jako je Německo, Rakousko, Maďarsko a podobně. A samozřejmě chceme i nadále zvyšovat kvalitu našich produktů a chceme být dostupní, přinášet nové zajímavé modely.

Co bude klíčem k úspěchu na takových trzích, jako je Německo?
Zcela na rovinu, je to pro nás velká výzva. Bude to pro nás něco nového. Budeme si to muset osahat a zcela určitě se budeme potýkat s tím, že věci, které fungují v Česku a na Slovensku, tak v Německu fungovat nebudou. Věřím však, že stejně jako jsme zvládli růst zde, tak i ve světě budeme schopni ukázat, že na ten trh patříme.

Rozhovor-zdroj: https://www.firmaroku.cz/blog/pomer-cena-a-vykon-je-velmi-privetivy-pro-vsechny-zakazniky

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.