Slabá poptávka v Evropě a USA
Celosvětový obchod s obuví se v uplynulém roce výrazně propadl. Hlavním důvodem je pomalá poptávka na dvou hlavních trzích v USA a Evropě. Informuje o tom portugalské sdružení výrobců obuvi Appicaps.
Největším světovým vývozcem obuvi je Čína, která vyváží 70 procent své produkce a v roce 2022 stanovila nový rekord ve svém vývozu ve výši 58 miliard dolarů. Tento asijský gigant zaznamenal od ledna do listopadu 2023 tříprocentní pokles objemu a 13procentní pokles hodnoty. Hodnota na pár výrazně klesla o deset procent.
Povzbudivé nejsou ani dostupné údaje pro Vietnam: poté, co se Vietnam v posledním desetiletí stal druhým největším vývozcem obuvi na světě, klesla hodnota vývozu obuvi za prvních 11 měsíců roku 2023 o 17 procent. Indonésie ztratila v období od ledna do září 20 procent. Indie zaznamenala pokles objemu o 11 procent a pokles hodnoty o 17 procent. Průměrná cena za pár se meziročně snížila o 6 procent.
V Severní a Jižní Americe Brazílie, jejíž výroba obuvi zásobuje především domácí trh, zaznamenala od ledna do listopadu pokles vývozu obuvi o devět procent v objemu a o 14 procent v hodnotě. I zde hodnota na pár klesla o šest procent.
Na druhou stranu dovoz obuvi z 27 zemí EU v prvních devíti měsících roku 2023 klesl v objemovém vyjádření o jedenáct procent, což odráží klesající spotřebu obuvi v regionu. Snad nejvýznamnější údaje o spotřebě však pocházejí z USA, kam v roce 2022 putoval každý pátý pár (20,5 procenta) mezinárodně obchodovaných bot. Za prvních 11 měsíců loňského roku klesl dovoz obuvi do USA o 30 procent jak co do objemu, tak co do hodnoty.
29. ledna, 2024
Zdroj: https://www.shoez.biz/globaler-rueckgang-im-internationalen-schuhhandel/