Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) se zařadila mezi asociace a sdružení z oboru, které podepsali společný dopis jménem odvětví zpracování masa, kůží a usní směřovaný k rukám paní Ursuli von der Leyenové ohledně nařízení o odlesňování (EUDR).
To se týká omezování dovozu a prodeje komodit, které přispívají ke světovému odlesňování a degradaci lesů.
Týká se to konkrétních komodit:
- hovězí maso
- palma olejná (palmový olej)
- sója
- kakao, čokoláda
- káva
- dřevo, papír, nábytek
- kůže
Cílem nařízení je snížit globální ekologickou stopu EU a přispět ke klimatické ochraně, ochraně biodiverzity a trvale udržitelnému rozvoji.
V dopise je komise vyzývána, aby výrobky z kůží z oblasti působnosti nařízení vyňala.
Součástí dopisu je také upozornění na nedávný výzkum Univerzity v Pise:
„Doufáme, že výzkum Univerzity v Pise (Sant'Anna School of Advanced Studiesi), který jasně prokázal, že kůže nelze považovat za hnací sílu odlesňování, bude během procesu přezkumu náležitě zohledněn. Tyto vědecké důkazy, které v původním posouzení dopadů chyběly, jsou nyní k dispozici a ukazují, že zařazení kůží a usní do oblasti působnosti EUDR nebude mít žádný dopad na odlesňování.
Výzkum také ukazuje, že provádění EUDR bude mít závažné, negativní ekonomické, sociální a environmentální dopady, a to jak v rámci EU, tak mimo ni. Kromě toho, pokud by se více než 300 milionů kůží, které každoročně vyprodukuje masný průmysl, nechalo shnít na skládkách, přidalo by se do atmosféry více než 100 milionů tun CO2e. Při výrobě kůží se již dnes zabrání vzniku odpadu přibližně 60 % kůží a ambicí by mělo být toto číslo zvýšit. Vytlačení kůže z navíc povede k větší spotřebě škodlivých syntetických materiálů na bázi fosilních paliv.“
V dopise je dále uvedeno:
„Přestože plně podporujeme vyloučení z dodavatelských řetězců EU výrobky, které zapříčiňují odlesňování, obáváme se, že požadavky na sledovatelnost kůže prostřednictvím mezinárodních dodavatelských řetězců bude velmi obtížné, ne-li nemožné. Nařízení vyžaduje, aby bylo možné dohledat kůže až k místu, odkud zvíře, z něhož. Zákonem stanovený řetězec kontroly, který existuje pro zpracování masa, se však nevztahuje na jeho vedlejší produkty a přerušuje se v okamžiku, kdy je kůže na jatkách ze zvířete odstraněna. Neexistuje žádný spolehlivý systém, který by umožňoval sdílet údaje o původu kůže s následnými uživateli, což obchodníkům s kůžemi nebo výrobcům, kteří z usní vyrábějí, znemožňuje s jistotou vysledovat původ jejich surovin v jakémkoli bodě před jatkami.
Vzhledem k důkazům, že zařazení příslušných výrobků HS41 do přílohy 1 EUDR nebude mít žádný vliv na celosvětové odlesňování, ale způsobí významné narušení obchodu, potenciální velké zavření koželužen v EU s následným snížením zaměstnanosti a také negativní ekonomické, sociální a environmentální dopady, vyzýváme evropské orgány, aby:
- vyřadily všechny výrobky HS41 uvedené v příloze 1 z oblasti působnosti nařízení na základě toho, že nejsou příčinou odlesňování.“
Zde naleznete dopis zaslaný začátkem dubna předsedkyni Evropské komise paní Ursule von der Leyenové, který obsahuje loga těch asociací, které projevily zájem jej spolupodepsat.