Osobnost roku 2023

Již tradičně se při únorovém termínu veletrhu STYL a KABO vyhlašovalo ocenění "Osobnost roku".

Titul Osobnost roku z obuvnické a kožedělné branže, který uděluje redakce odborného časopisu Svět textilu & obuvi ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací (ČOKA) a Veletrhy Brno a.s., získal za rok 2023 Ing. Václav Talaš.

Ing. Václav Talaš se po většinu svého profesního života věnoval výuce obuvnického řemesla a to nejdříve na SPŠ kožařské, později pak po sloučení více škol na Střední průmyslové škole polytechnické-centrum odborné přípravy a následně na Střední škole obchodně technické. Ani poté, co byl v důsledku Covidu zrušen učební obor Výrobce obuvi nesložil ruce do klína a společně s panem Aloisem Langrem a panem Vojtěchem Ocelkou založili firmu 44 Centrum řemesel s.r.o. , kde se nadále věnuje zájemcům o obuvnické řemeslo, a to z to řad dětí, mládeže i dospělých, kteří zde mohou absolvovat obuvnické kurzy.

Gratulujeme !!!!

Podrobný životopis Ing. Václava Talaše přikládáme níže.

Profesní život ing. Václava Talaše je neodmyslitelně spjat s obuvnictvím a kožedělnou výrobou. Po absolvování Střední průmyslové školy (SPŠ) kožařské pokračoval ve studiu na VUT Brno, fakulta technologická ve Zlíně. Jelikož byl stipendistou o.p. Svit, tak zde nastoupil v roce 1983 a pracoval jako technik ve výrobě obuvi. Po dvouleté praxi se rozhodl změnit profesní dráhu a jít vyučovat. Musel si ovšem doplnit potřebné pedagogické vzdělání. Od roku 1985 ing. Talaš učil na SPŠ kožařské, byl zde předsedou odborné předmětové komise a členem vedení školy. Podílel se především na organizaci a řízení odborné výuky, zpracovával osnovy a další učební dokumenty nových studijních oborů, napsal odbornou učebnici "Technologická cvičení obuvnická" apod. Nutno ještě dodat, že ing. Talaš získal v této době navíc i výuční list v oboru strojní obuvník. 

Od  1. 7. 1995 byl pověřen řízením SPŠ kožařské a následně na základě konkurzního řízení byl jmenován ředitelem školy. Ve spolupráci s Vyšší odbornou školou ekonomickou Zlín otevřeli na SPŠ kožařské v roce 1997 také vyšší odborné studium v oboru "Obuvnické technologie“, které roku 1999 převedli na bakalářské studium v rámci bakalářského studijního programu 2808-R Chemie a technologie materiálů. Bakalářské studium skončilo na škole závěrečnými zkouškami po deseti letech až v lednu 2007.

V roce 2007 došlo na základě rozhodnutí kraje ke sloučení více škol a vznikla Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy (SPŠP-COP).  Ing. Talaš zde působil jako zástupce ředitele. Nicméně, když mu byla v roce 2008 nabídnuta možnost vést praktickou obuvnickou výuku a učební obor Výrobce obuvi na Střední škole obchodně technické (SŠOT), tak neváhal a začal se naplno věnovat učňům a také dospělým zájemcům, kteří chtěli získat výuční list v oboru obuvník. Ing. Talaš se na této soukromé škole zasadil po změně vlastníka i o vybudování moderní obuvnické dílny pro praktickou výuku. Osobně vedl a garantoval realizaci obuvnických kurzů pro firmy i soukromé zájemce. Škola získala díky úsilí ing. Talaše také akreditaci MPO k realizaci kurzů a odborných zkoušek pro tyto obory: svrškařka, opravář obuvi a kožedělného zboží, vysekávač, výrobce obuvi pro sériovou a zakázkovou výrobu a výrobce ortopedické obuvi. 

Bohužel období Covidu přispělo k rozhodnutí vedení soukromé školy k tomu, aby učební obor Výrobce obuvi v roce 2022 zrušilo. Tímto rozhodnutím škola zároveň rušila i obuvnickou dílnu. Nicméně ing. Talaš nesložil ruce do klína a společně s panem Aloisem Langrem a panem Vojtěchem Ocelkou založili firmu  
44 Centrum řemesel s.r.o. Do prostor v budově č. 44, které se ovšem musely od základu předělat a opravit,   bylo následně přemístěno vybavení obuvnické díly. Dílna 44 je prostor podporující řemeslo, ale i umění, kreativitu a design. Základní myšlenkou tohoto jedinečného projektu uprostřed bývalého Baťova obuvnického areálu je v budově s magickým číslem 44 vytvořit místo, kde zručnost a kreativní tvorba dostane své pevné místo, jak pro jednotlivce, tak pro skupiny, pro děti i dospělé. Centrum dále poskytuje jedinečný prostor pro workshopy, přednášky, prezentace, módní přehlídky, koncerty, divadlo či další akce.

Dílna 44 je vybavena plně potřebnými stroji a příslušenstvím k výrobě obuvi, oděvů a doplňků.
V současné době nabízí díky inciativám ing. Talaše pro veřejnost již tyto kurzy:
- Opravář obuvi a kožedělného zboží
- Obuvník pro zakázkovou výrobu
- Obuvník pro sériovou výrobu
- Obuvník pro výrobu ortopedické obuvi
- Svrškař
- Vysekávač
Je nutné říci, že obuvnické kurzy se v roce 2023 úspěšně rozběhly a ing. Talaš věnoval celé „prázdninové období“, protože stále ještě učí na škole odborné předměty, právě zajištění a výuce rekvalifikačních a dalších kurzů na obuvnické dílně. Do budoucna plánuje, že by Dílna 44 mohla získat i statut školy a chtěl by obnovit výuku učebního oboru „Výrobce obuvi“ na denním studiu. Domníváme, že ing. Talaš si plně zaslouží ocenění „Osobnost roku 2023“ pro oblast kožedělné a obuvnické výroby. 

Autor článku: ČOKA
Fotografie: BVV a.s.

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.