Asociace (BTE) reaguje na plánované nařízení EU o ekodesignu

Ničení nového textilu a obuvi je podle Obchodní asociace textilu, obuvi, koženého zboží (BTE) naprostou výjimkou. Je pochopitelné, že politici činí módní průmysl odpovědným za stále obtížnější situaci s likvidací textilu a obuvi. Často se však opomíjí, že podle odhadů BTE tvoří zejména nové zboží jen malý zlomek vyřazeného zboží, uvedla asociace. BTE reagovala na plány Evropské unie zakázat ničení neprodaného textilu a obuvi v rámci nařízení EU o ekodesignu.

Vzhledem k "opakovaným zprávám s šokujícími záběry hor textilu a oděvů v chilské poušti Acatama nebo na afrických skládkách" se tento zákaz dal podle BTE očekávat. "Média se však podrobně nezabývala tím, odkud vystavené zboží pochází a zda se jedná (také) o nové zboží. Podprahově se však vždy vyskytovalo odmítnutí, že v horách odpadků lze najít i velké množství nevyužitých textilií."
Podle průzkumu BTE mezi více než 200 maloobchodníky s módou a obuví v roce 2020 bylo zjištěno, že ničení neprodaného zboží v obchodu s textilem a obuví je extrémně vzácné. Z 1 000 nabízených položek jsou pouze dvě až tři zlikvidovány nebo recyklovány. A často se jedná o poškozené, znečištěné nebo zboží s jinými vadami, které někdy nelze nebo ani není možné prodat. To nebere v úvahu plagiátorství, které dodavatelé obvykle zničí.
Z logistického hlediska by likvidace těchto položek neměla způsobovat žádné problémy, ujišťuje BTE. Při domácí dostupnosti (výroba plus dovoz minus vývoz) 4,42 miliardy oděvů v roce 2022 se počet vyřazených nových textilií z obchodu pohybuje pouze kolem 4,4 milionu kusů ročně. Počet vyřazených použitých textilií bude naopak pravděpodobně mnohonásobně vyšší, a tím pádem zodpovědný za hory odpadu, domnívá se asociace.
Například v roce 2020 zemřel v Německu více než milion lidí. Podle odhadů BTE vlastní každá zesnulá osoba v průměru nejméně 100 kusů oblečení (včetně ponožek, spodního prádla, sportovních a pracovních oděvů, s výjimkou obuvi). Podle odhadů BTE je pravděpodobné, že jen úmrtí budou mít na svědomí nejméně 100 milionů vyřazených textilií. Kromě toho existují stovky milionů kusů oblečení, které je třeba každý rok vytřídit kvůli poškození, opotřebení nebo problémům s střihem a kvůli nedostatku jiných možností použití skončí v likvidační společnosti.

Zdroj: www.shoez.biz
Překlad: ČOKA
Foto: Brennende Textilien in der Wüste (Foto: Ucon Acrobatics)

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.