Cena Nadace Jana Pivečky 2022

Po dvouleté přestávce mohli studenti opět soutěžit

Do 14. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s Veletrhy Brno a.s., se přihlásilo celkem 26 studentů s 33 exponáty. Soutěž se mohla letos konat po dvouleté přestávce, která byla způsobena covidovou epidemií. Slavnostní předávání ocenění studentům proběhlo na přehlídkovém mole při příležitosti veletrhu KABO v Brně dne 21.8.2022. Ceny zde studentům osobně předali zástupci hlavních sponzorů soutěže – pan Michal Špaček za Nadaci Jana Pivečky, pan Miroslav Bísek – prezident České obuvnické a kožedělné asociace a pan Tomáš Moravec – generální ředitel Veletrhy Brno a.s.

Pan Pivečka byl člověk, který byl v obuvnickém světě nesmírně respektovanou osobností a také druhý nejznámější „švec“ pocházející z Československa. Vyrůstal ve Slavičíně v rodině majitele koželužny a obuvnické továrny JAPIS. Otec ho nijak nehýčkal, vychovával ho k tomu, aby nelpěl na majetku, ale na tom, co zná a dovede. Naučil se tak samostatnosti, cílevědomosti, ale i houževnatosti a vytrvalosti. Jeho heslo bylo „Nikdy se nevzdávej!“  Podporoval vždy mladé nadané lidi a chtěl, aby se dále vzdělávali a poznali svět. V jeho odkazu pokračuje nyní Nadace Jana Pivečky. 

Uvádíme alespoň krátkou citaci z knihy o panu Pivečkovi, která jeho život plně vystihuje: „Měl jsem všechno a pak jsem neměl nic, ztratil jsem veškeré hmotné bohatství, celý majetek. Jednou, dvakrát, třikrát… Ani dneska vlastně nemám mnoho peněz. Ale jsem bohatý, protože mám spoustu přátel po celém světě a cenné životní zkušenosti. Právě o ně se chci dělit s talentovanými mladými lidmi, které vidím všude kolem sebe.“

Soutěž proběhla ve třech kategoriích:
1. FUNNY SHOE 
2. YOUNG SPIRIT 
3. PROFESSIONAL VIEW

Úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie byla velmi vysoká. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 30.6.2022 třináctičlenná  odborná porota složená z předních designérů, pedagogů a zástupců odborných institucí a časopisů.

 Odborná porota


4 hlavní ceny získali vítězové z kategorie Young Spirit a Professional View, a to diplom a finanční odměnu ve výši 10 000 Kč, které do soutěže věnovali hlavní sponzoři. Vítěz v kategorii Funny Shoe obdržel diplom a voucher v hodnotě 2 000 Kč na nákup ve specializované prodejně s uměleckými potřebami od Nadace Jana Pivečky. Všichni ocenění studenti, kteří zaujali odbornou porotu svými pracemi, získali kromě diplomu a finanční odměny také nádhernou publikaci, a to knihu „1000 tenisek“ od Le Mauxe Mathieua. Informacemi a zajímavostmi nabitá kniha obsahuje 1000 barevných fotografií tenisek, které nejvíce ovlivnily světovou teniskovou kulturu.

Jaké byly hlavní ceny a další ocenění?

Kategorie FUNNY SHOE

Tato kategorie byla určená pro mladé designéry - studenty prvních ročníků středních škol. Bylo zde možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie. V kategorii FUNNY SHOE zvítězil Alexandr Maxmilián Tesárek ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Jeho bota znázorňující obličej s protáhlým nosem porotu nejvíce zaujala, protože byla opravdu „funny“ a dokonale odrážela studentovu kreativitu a obrazotvornost i jeho zručnost.

V kategorii FUNNY SHOE bylo uděleno také Čestné uznání odborné poroty formou diplomu a věcné ceny, a to studentce Agátě Janošcové ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Agáta Janošcová vytvořila Lesní boty – mechové střevíčky vystlané kůrou stromů a ozdobené šiškami modřínu, které přímo vybízejí k procházce po lese.

Kategorie YOUNG SPIRIT

Tato kategorie byla z hlediska počtu přihlášených prací nejsilněji obsazena a proto zde byly uděleny dvě hlavní ceny a jedno Čestné uznání odborné poroty. Tato kategorie je určena pro mladé designéry - studenty vyšších ročníků středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. 

V kategorii YOUNG SPIRIT zvítězily a dvě hlavní ceny, každou po 10 000 Kč, získaly Michaela Hofmanová a Eliška Holčáková - obě ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Michaela Hofmanová vyhrála se svou propracovanou kolekcí pánské obuvi a kabelky pro hudebníka Harryho Stylese s využitím krystalů od firmy Preciosa.
 

Eliška Holčáková zaujala porotu svou maturitní prací na téma Minimalismus. Jedná se o dámskou elegantní vycházkovou obuv založenou na minimalismu a kvalitním provedení. Hlavním prvkem je dřevěný podpatek s kovovými komponenty, které slouží pro uchycení dílců.

V kategorii YOUNG SPIRIT bylo uděleno i jedno Čestné uznání, které od poroty získala Denisa Dvořáková ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kolekci tří modelů dámské obuvi. Jedná se o obuv s vyměnitelnými dílci ozvláštněnými tetováním, kterému se Denisa věnuje.

Kategorie PROFESSIONAL VIEW 

Kategorie Professional View je určena pro mladé designéry - studenty  vyšších a vysokých odborných škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Navíc musí být výrobky doplněny i grafickým ztvárněním. 

Vítězkami kategorie  PROFESIONAL VIEW se staly MgA. Monika Říhová a Amálie Magdalena Mlčochová, obě z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Obě opět získaly dvě hlavní ceny po 10 000 Kč a věcné odměny.
MgA. Monika Říhová si porotu získala svou kolekcí obuvi Seňora. Kolekce je inspirována tvorbou Cristóbala Balenciagy. Reflektuje výrazné dynamické linie, ale zároveň si zachovává eleganci a sofistikovanost.

Amálie Magdalena Mlčochová zvítězila se svým modelem MEDA, který je inspirovaný Medou Mládkovou, dámou, která milovala umění, historii a sběratelství. Svršek je zhotoven z hladké kozinky, prošitý výrazným vzorem, který plynule navazuje do podšívky, podpatku i podešve.

V kategorii PROFESIONAL VIEW bylo uděleno také jedno Čestné uznání odborné poroty formou diplomu a věcné ceny. Tato ocenění získala  MgA. Zuzana Ondrušíková z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Zuzana Ondrušíková zaujala porotu svou kolekcí obuvi „La Dolce Vita“, která vychází z módních kreací značky Dolce&Gabanna a zároveň oslovuje slunečnou, temperamentní a různorodou Itálii.

Všechny vítězné, ale i další nominované výrobky z letošního ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky byly po celou dobu trvání srpnových veletrhů Styl a Kabo vystaveny ke shlédnutí v pavilonu P v prosklených vitrínách. Práce studentů byly vystaveny i v grafickém ztvárnění na posterech, které byly rovněž po dobu veletrhů rozmístěny po celém pavilonu P a dotvářely tak příjemnou atmosféru veletrhů Styl a Kabo.

Všem studentům přejeme mnoho úspěchů nejen ve studiu, ale zejména v jejich další designérské tvorbě. 

Tiskovou informaci připravily:
PhDr. Vlasta Mayerová
Ing. Jana Čechmánková
Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA)

Fotografie: ČOKA

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.