Portugalský obuvnický průmysl investuje 600 milionů eur

Portugalský obuvnický průmysl bude do konce desetiletí investovat 600 milionů eur do inovací, udržitelnosti, manažerských a pracovních dovedností a internacionalizace v rámci svého strategického plánu

"Největší investice, kterou v našem odvětví do konce desetiletí uskutečnilo, činí 600 milionů eur ve čtyřech různých, i když vzájemně se doplňujících oblastech," říká Paulo Gonçalves, mluvčí portugalské asociace výrobců obuvi, komponentů a koženého zboží (APICCAPS), Paulo Gonçalves.

"Nijak zvlášť se nezaměřujeme na zvyšování výroby, protože tento sektor již vyrábí 80 milionů párů obuvi ročně; naším hlavním cílem je optimalizovat procesy a učinit z portugalského obuvnického průmyslu mezinárodní měřítko ve vývoji nových produktů."

Tato investice ve výši 600 milionů eur plánovaná do konce roku 2030 zahrnuje dva již probíhající velké projekty (BioShoes4All a FAIST), které mají být dokončeny do roku 2024/2025, a to v oblasti automatizace, digitalizace a udržitelnosti. Jednou z hlavních os této strategie je podle mluvčího APICCAPS, sdružení, které v roce 2023 podepsalo protokol s přibližně 150 společnostmi, který zahrnuje audity za účelem zlepšení energetické účinnosti, využití materiálů nebo "ekodesignu", "zelený závazek".

"Tyto audity provádíme proto, abychom mohli efektivně měnit a optimalizovat procesy. Dalším krokem je vývoj nové generace produktů," uvedl Paulo Gonçalves, který uvedl, že 100 partnerů, včetně 14 univerzit, spolupracuje s portugalským obuvnickým průmyslem na tom, aby se dostal "do popředí".

Portugalský obuvnický průmysl vytváří "novou generaci produktů" s využitím například biomateriálů (jako jsou ovocné slupky), přírodních materiálů (jako je korek a dřevo) nebo recyklovaných materiálů, kromě toho pracuje na vývoji nových technologií a technik s hlavní surovinou, kůží. Kůže je "trvanlivý produkt" a vedlejší produkt potravinářského průmyslu, který se používá při výrobě obuvi, čímž také přispívá "k blahobytu planety", tvrdí Paulo Gonçalves. Sektor zároveň pracuje na oblastech, jako je energetická účinnost, snižování spotřeby vody nebo dokonce ekodesign.

"Každý rok se vyrobí 24 milionů párů bot a asi 90 % se vyrobí v Asii, což znamená, že devět z deseti lidí nosí asijské boty. Nemyslíme si, že je to udržitelné, naopak si myslíme, že na trhu je místo pro malého hráče, jako je Portugalsko," říká Paulo Gonçalves. V současné době je v obuvnickém klastru 1500 firem (obuv, komponenty a kožené zboží), které jsou zodpovědné za 40 tisíc pracovních míst. Odvětví vyváží 90 % své produkce do 173 zemí na všech pěti kontinentech.

"Bez ohledu na ekonomické cykly tu zůstaneme. Největším důkazem naší důvěry je, že realizujeme největší investici v naší historii. Víme, že Portugalsko může být velkým mezinárodním měřítkem, pokud jde o rozvoj udržitelného průmyslu, průmyslu pro budoucnost," uzavřel.

13. února 2024 Portugalsko
Zdroj: https://www.worldfootwear.com
 

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.