Bosé boty? Ve městě na ně zapomeňte, jinak si zaděláte na problémy

Bosé boty jsou naprosto nevhodné pro chození ve městě. Ani běhání v nich není bez rizika, pozor na to!Zdravá móda, nebo jen reklamní trik devastující nohy? Názory na bosé boty, tzv. barefooty, se liší. Jedni tvrdí, že tyto boty předcházejí úrazům spojeným s během, posilují svaly a podporují přirozený pohyb. Druzí s tím ale nesouhlasí, hlavně proto, že lidé neumějí techniku bosé chůze využívat, a koledují si tím o zdravotní problémy.

Určitě jste o nich slyšeli i vy. Dost možná někde ve městě na ulici v nich vykračoval mladík, který budí dojem naprostého souznění s přírodou. Zdá se, že jde bos, při bližším ohledání zjistíte, že má na nohou prazvláštní boty – barefoot. Je to speciálně vyvinutá obuv, která má simulovat chůzi naboso, která je pro lidi přirozená a hlavně zdravá.

Takto alespoň proklamují význam bosých bot jejich výrobci. Před rokem ale podalo mnoho zákazníků v Americe žalobu na jednu společnost, která tyto boty vyrábí, že reklama je lživá a že nikdy nebylo dokázáno, že by tyto boty měly skutečně zdravé účinky. Společnost soud prohrála a nespokojeným zákazníkům musela zaplatit.
Barefooty nejsou vhodné pro chození ve městě.

Tradice našich předků

Většina zastánců těchto bot je doporučuje i na běhání. Odkazují na tradici našich předků, kteří přece také běhali bosi. Ale zapomínají na to, že se pohybovali po úplně jiných površích než dnes my. Dalším argumentem pro je, že se eliminuje riziko zranění a že i celková technika, kdy se dopadá na středonoží a odráží z palce, je pro nohy mnohem lepší.

Podle fyzioterapeutky Jany Šimonkové je to ale pro nohu devastující. "Údajně tento styl běhu má urychlit odraz a zvýšit rychlost. Jenže naše noha je stvořena přírodou k dopadu na zevní okraj paty. Proto je patní kost tak silná," vysvětluje. Sama se pak ve své ordinaci setkala s pacienty, kteří měli problémy způsobené přesně tímto běháním.

Autor: www.blesk.cz a www.coka.cz
Foto: Profimedia.cz

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.