Čech obouval Ötziho i terakotovou armádu. Loni získal patent v USA

Vynález obuvnického odborníka Doc. Ing. Petra Hlaváčka, CSc., který působil na zlínské Univerzitě Tomáše Bati (UTB) a dlouhá léta byl i viceprezidentem ČOKA, ale před třemi lety náhle zemřel, získal loni patent v USA. Tuto skutečnost uvedl zástupce univerzity Jan Malý. Hlaváčkův systém dokáže určit dobu bezpečného nošení nově pořízené dětské obuvi, aby nebyly poškozeny rostoucí nohy dětí. Hlaváček patřil k největším světovým obuvnickým expertům, dlouhodobě se věnoval výzkumu obouvání dětí a diabetiků, významné úspěchy ale zaznamenal i při studiu historické obuvi.

Podle rektora UTB Petra Sáhy jde o první přihlášku průmyslových práv, se kterou univerzita uspěla mimo Evropu. Zaměstnanci univerzity získali loni celkem 20 patentů a užitných vzorů.

Výhodou Hlaváčkova systému je, že je aplikovatelný přímo v prodejnách obuvi u počítačových pokladen. „Díky patentovanému systému se rodiče již při nákupu bot pro své děti dozvědí, kdy bude třeba pořídit novou, větší obuv,“ uvedla ředitelka Centra transferu technologií Ivana Bartoníková. Centrum se na univerzitě zabývá průmyslově-právní ochranou výsledků výzkumu a vývoje.

Hlaváček, který se narodil v roce 1950, byl například šéfem týmu, který vyrobil takzvané Ötziho boty pojmenované podle mumie pravěkého lovce z mladší doby kamenné. Ta se našla v Ötztalských Alpách. Boty jsou replikou obuvi, kterou lovci nosili. V roce 2005 získal v Tunisku prestižní vědecké ocenění Mezinárodní asociace obuvnických techniků (UITIC). Odborníci ocenili jeho přínos pro technologický rozvoj obuvnického průmyslu.

Od stejného roku pracoval na výzkumu obuvi terakotové armády. Tisícihlavá armáda a mauzoleum prvního císaře dynastie Čchin jsou jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů Číny, jsou zapsány na seznamu UNESCO. Vědecký tým zlínské univerzity v čele s Hlaváčkem vyrobil repliku obuvi, která se na nohách soch hliněných vojáků nachází, a popsal dva základní typy obuvi, které se na nohou soch vyskytují.

UTB získala loni také evropský patent, a to na výsledky práce týmu Karla Kolomazníka. „Již v roce 2013 získala UTB díky výzkumnému týmu Fakulty aplikované informatiky patent na nový způsob výroby bionafty z tuků a olejů, v minulém roce se podařilo obhájit navazující evropský patent na deproteinizaci odpadních tuků a olejů, které se pak následně dají využít také k výrobě bionafty,“ uvedla vedoucí oddělení patentů a licencí Dana Kreizlová.

Mimo uvedené zahraniční patenty získali loni pracovníci UTB také 12 patentů a šest užitných vzorů v Česku. Od roku 2004 obdrželi pracovníci UTB již 48 patentů v Česku, v Evropě a v USA a 126 užitných vzorů v Česku, na Slovensku, v Německu a v Rakousku.

Zdroj: Echo24, čtk

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.