Klub absolventů Baťovy školy práce bojuje za záchranu řemesla

Rozvoj města Zlína nastal po roce 1894, kdy sourozenci Tomáš, Antonín a Anna Baťovi začali dělat boty v malé dílně. Sourozenci Baťovi pocházeli z obuvnické rodiny a měli podnikání v krvi. Tak se z malé rodinné firmy zanedlouho stal celosvětový koncern. Fyzicky pan Baťa již ve Zlíně není, ale jeho duch ano a také obuvníci, kteří vyrábějí zejména na Zlínsku českou kvalitní obuv, a to se málo ví.

Filozofie Klubu absolventů Baťovi školy práce (ABŠ) je velmi jednoduchá. Podpořit a SPOLUPRACOVAT s těmi, kteří si vychovávají své budoucí následovníky - obuvníky sami a nečekají na to, co školský systém nabídne. Situace je opravdu kritická, protože k 30.6.2022 byla ukončena nabídka učebního oboru výrobce obuvi. Jediná škola Orbis s.r.o., která tento obor nabízela, zrušila obuvnickou dílnu a studium ukončili poslední 3 učni. Nicméně škola má ještě 3 roky akreditaci na výuku oboru obuvník.

Naším cílem je tedy vybudování moderního, praktického, obuvnického centra ve Zlíně, které by mohlo vychovávat ševcovské odborníky a tím opět navázat na zlínskou tradici „Města obuvi“.

Co děláme?

Jeden z úkolů poslání Klubu ABŠ (pokračovatelů systému Baťovy školy práce) je práci ševců propagovat. Tento úkol, který jsme si dali pod heslem „ŠEVCI ŽIJÍ“, propaguje obuvnické řemeslo prostřednictvím medií a osobního nasazení nejen mezi zlínskou veřejností. V budově č.44 bývalého areálu Svit v pronajatých prostorách plánujeme vybudovat moderní obuvnické centrum. Nová dílna bude vybudována a vybavena moderními stroji z bývalého obuvnického střediska ze školy Orbis s.r.o., zde již jsme sponzora našli. Nicméně je nutné hradit i provoz dílny, a proto nabízíme zbývající prostory pro propagaci Vaší činnosti jako výrobců obuvi, výrobců komponentů, opravářů obuvi, dodavatelů strojního vybavení, ale i obchodů s obuví.

Vás všechny chceme oslovit a současně požádat o SPOLUPRÁCI. Jak představit váš výrobní program a v jakém rozsahu, o tom budeme s vámi vždy osobně hovořit. 

Vždyť i do obuvnického muzea ve Zlíně přicházejí návštěvníci z celé republiky, ale i zahraniční hosté, kteří by rádi věděli něco více o tradiční výrobě obuvi na Zlínsku a v České republice. Plánů, jak znovu obnovit výuku oboru výrobce obuvi a jak tento obor popularizovat máme více a budeme Vás o nich vždy informovat. Snažme se společně zvyšovat úctu k tradičnímu zlínskému řemeslu a k ševcovině. 

 Co chceme                 
                  
- Oslovit lidi, kteří dělali a mají co říci k ševcovině (návrháře, modeláře, mistry, šičky…)
- Propagace Zlína jako centra obuvnictví (historické i současné fotky, videa apod.)
- Zviditelnění stávajících obuvnických firem ve Zlíně a okolí – jejich produkce, úspěchy, uplatnění v zahraničí
- Iniciovat vznik komunity, mezigenerační učení a SPOLUPRÁCE
- Cílená reklama, tisk, školení, billboardy, intervence na základních školách při volbách povolání v končících ročnících, možnosti exkurzí do výrobních obuvnických podniků, do firem vyrábějících obuvnické komponenty, stroje, nástroje, zařízení atd.
- Najít podporu veřejných institucí, Zlínského kraje a ministerstev školství a průmyslu
            
Za vaše podněty a zájem o spolupráci s námi Vám předem děkujeme!
                                                                       
Alois Langer 
Předseda Klubu ABŠ
tel: +420 603 942 473  
e-mail: alanger352@seznam.cz   
www.klubabs.cz

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.