Podešve odolné proti virům

Skupina portugalských vědců pracuje na projektu zahrnujícím univerzity v Aveiro, Portu a Minho. Cílem je vytvořit antivirovou podešev obuvi, která pomáhá bojovat mimo jiné viry i proti koronaviru. Jeden z vědců uvedl: „Země je prostředkem šíření koronaviru SARS-CoV-2, což znamená, že obuv může být prostředkem přenosu COVID-19.“ Projekt „Bezpečnostní materiály pro obuv“ (SM4S) vyvíjí konsorcium a obuvnická společnost Ropar odpovědná za značku Arcopedico. Tato společnost, která se specializuje na segment „pohodlí“, má silné vazby na sektor zdravotnictví a působí ve více než 50 zemích. Podle výzkumníků: „Navrhované řešení zahrnuje přidání jednoho nebo více antivirových látek do složek podešve, aniž by se změnily vnitřní mechanické vlastnosti konečného materiálu. Tímto způsobem budeme řídit jeden z nejzranitelnějších způsobů vůči přenosu viru, který pomůže v boji proti COVID-19, zejména na místech navštívených spoustou lidí, jako jsou zdravotnické služby a obchody.“

Jak? Vědci vysvětlují, že základem řešení je začlenění antivirových, antibakteriálních a protiplísňových vlastností do podešví obuvi. To v žádném případě nezmění žádné mechanické vlastnosti materiálu a pomůže to zabránit přenosu koronaviru SARS-CoV-2 a také zastavit šíření dalších bakterií a hub. Tento poslední aspekt je obzvláště důležitý, protože nemocniční prostředí je „obzvláště vhodným prostředím pro přenos virů, bakterií a plísní“ a prostředí, ve kterém mohou antivirové podešve poskytovat přidanou hodnotu životům zdravotníků pracujících v první linii den co den. „Očekáváme, že společnost brzy uvede produkt na národní a mezinárodní trh,“ uvedli vědci ve svém prohlášení. Dalšími subjekty zapojenými do tohoto projektu jsou: Technologické centrum pro textilní a oděvní průmysl v Portugalsku (CITEVE), Technologické centrum pro kožedělný průmysl (CTIC) a Centrum excelence a inovací v automobilovém průmyslu (CEIIA).

1. dubna 2021, Portugalsko

Zdroj: https://www.worldfootwear.com/news/virus-proof-soles/6374.html

Překlad: ČOKA

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.