PODPORA MLADÝCH TALENTŮ , 15. ročník soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky

Do 15. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s Veletrhy Brno a.s. se přihlásilo celkem 28 studentů odborných škol s 38 exponáty. Nadace touto soutěží navazuje na život a dílo pana Jana Pivečky, který podporoval mladé talenty. Vyhodnocení soutěže proběhlo na přehlídkové mole v pavilonu P dne 20.8.2023 v 11.00. hod. při příležitosti veletrhů Styl a Kabo v Brně.

Úroveň zaslaných kolekcí obuvi a kožené galanterie byla tradičně vysoká. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 29.6.2023 ve Zlíně šestnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů a zástupců odborných institucí. 

Soutěž proběhla i letos již tradičně ve třech kategoriích:

1. FUNNY SHOE 
2. YOUNG SPIRIT 
3. PROFESSIONAL VIEW 

Tři hlavní ceny získali vítězové z kategorií Young Spirit a Professional View, a tato cena pro každého výherce představovala finanční odměnu 10 000,- Kč od hlavních sponzorů soutěže. Vítěz v kategorii Funny Shoe obdržel kromě diplomu voucher v hodnotě 2 000,- Kč na nákup ve specializované prodejně s uměleckými potřebami.

Všichni ocenění studenti, kteří zaujali odbornou porotu svými pracemi, získali také nádhernou publikaci, a to knihu „1000 tenisek“ – od Le Mauxe Mathieua. Informacemi a zajímavostmi nabitá kniha obsahuje 1000 barevných fotografií tenisek, které nejvíce ovlivnily světovou teniskovou kulturu. Ale obdrželi také knihu „ Jan Pivečka: Nikdy se nevzdávej“,  která bude určitě pro mladé designéry zajímavou osobní inspirací.  

HLAVNÍ CENY A DALŠÍ OCENĚNÍ

1. KATEGORIE FUNNY SHOE 

Tato kategorie byla určená pro mladé designéry - studenty středních škol do 17 let. Bylo zde možné přihlásit „funny“ výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie. Do první kategorie bylo přihlášeno 5 návrhů. V kategorii FUNNY SHOE zvítězila Michaela Krajčová ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Její Psí bota znázorňuje chlupáče ve tvaru plyšového psa s končetinami, ocasem, ušima i čumáčkem a očima. Porota ocenila provedení práce i její autentičnost a zjevnou roztomilost.

 

V kategorii FUNNY SHOE bylo uděleno také Čestné uznání odborné poroty formou diplomu a věcné ceny, a to studentovi Alexandru Maxmiliánu Tesárkovi ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Ten vytvořil výraznou žlutočernou botu určenou pro maskota vosy. Autor se inspiroval u vos, zvláště zajímavá je podešev, kde platforma vychází z vosích hnízd. 

2. KATEGORIE YOUNG SPIRIT 

Tato kategorie byla z hlediska počtu přihlášených prací nejsilněji obsazena, proto zde byly uděleny dvě hlavní ceny a jedno čestné uznání odborné poroty. Tato kategorie je určena pro mladé designéry - studenty vyšších ročníků středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do druhé kategorie se přihlásili studenti s celkovým počtem 20 výrobků či kolekcí.

V kategorii YOUNG SPIRIT zvítězili a hlavní ceny 10 000,-Kč získali dva studenti, a to Mikuláš Crla a Michael Krčmář oba ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Mikuláš Crla vyhrál s kolekcí 2 párů zimní obuvi. První pár obuvi je vybaven ocelovým protiskluzovým rámem a prozutím přes patu, druhý pár obuvi nabízí možnost modifikace z kotníkové na polobotkovou a také vyhřívané stélky.


Michael Krčmář zaujal porotu svou kolekcí obuvi a doplňků inspirovanou přírodou. Jedná se o dva půlpáry obuvi s kabelkou a páskem, kde dominují odstíny zelené, vše je řemeslně precizně provedeno. 

V kategorii YOUNG SPIRIT bylo uděleno jedno čestné uznání, které od poroty získal Jakub Kubový ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kolekci boty a kabelky inspirované voštinami v pískovci. Konceptem jeho práce bylo zachovat jednoduchost a vzdušnost za použití třísločiněné usně. Dámská obuv je vytvořena beze švu s ručně vyrobeným podpatkem. 


 

3. KATEGORIE PROFESSIONAL VIEW 

Kategorie Professional View je určena pro mladé designéry - studenty vysokých a vyšších odborných škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do třetí kategorie bylo letos přihlášeno 14 výrobků či kolekcí od studentů designu ze dvou vysokých škol. Vítězkou kategorie PROFESIONAL VIEW se stala Eliška Svobodová studentka druhého ročníku Západočeské Univerzity v Plzni. Eliška zaslala do soutěže dvě kolekce, ale zvítězila ta s názvem DESHOESTRUCTED. Jedná se o kolekci jednoho páru obuvi a kabelky. Myšlenkové postupy dekonstrukce autorce pomohly rozebrat a pochopit technologii výroby obuvi. Samotné výrobky jsou pak hrou s tvary, s konstrukcí i s barvami. Absolutně čisté linie obou exponátů oslovily porotu zcela jednomyslně. 

V kategorii PROFESIONAL VIEW byla rovněž udělena tři čestná uznání odborné poroty formou diplomu a věcné ceny. Tato ocenění získala  Patricia Kačmárová ze Západočeské Univerzity v Plzni, Bc.A. Silvie Gajdůšková a Bc.A Arnošt Mikulička z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Patricia Kačmárová zaujala porotu svou kolekcí PIKNIK, která Vás přenese na letní louku s láhví dobrého vína a chutným občerstvením. Piknikový koš, to je přece symbol atmosféry, místa a klidu.


Bc.A. Silvie Gajdůšková získala Čestné uznání za sandál vytvořený pro značku The Attico, která je známá svými luxusními, trendy výrobky.  Hlavním prvkem, který byl použit při návrhu sandálu, je kožešina. Použití kožešiny dodává značce The Attico další rozšíření její kreativní nabídky.

 

Bc.A. Arnošt Mikulička zaslal do soutěže kolekci obuvi inspirovanou onemocněním ADHD, již sám autor má. Kolekce reflektuje výrazné barevné kombinace, dynamické linie a hravost. Autor klade důraz na prvky ADHD, které bere jako výhodu, nikoliv jako negativum.

Všechny oceněné práce z letošního ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky si mohli návštěvníci prohlédnout v průběhu veletrhů Styl a Kabo v pavilonu P ve skleněných vitrínách.

Všem studentům přejeme mnoho úspěchů nejen ve studiu, ale zejména v jejich další designérské tvorbě. 

Tiskovou informaci připravily:
PhDr. Vlasta Mayerová
Ing. Jana Čechmánková
Fotografie: ČOKA a Veletrhy Brno a.s.

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.