Poradna v oblasti zdravého obouvání a péče o nohy

Ve Zlíně již od roku 2012 funguje „Diagnostické a poradenské centrum v oblasti péče o nohy“. Je provozováno pod záštitou České obuvnické a kožedělné asociace ve spolupráci s odbornými lékařskými pracovišti. Díky vstřícnosti Statutárního města Zlína mohou občané využívat služby tohoto centra přímo v budově magistrátu vždy jedenkrát měsíčně zdarma, protože projekt je kofinancován z Fondu zdraví Statutárního města Zlína.

Veřejnosti je nabídnuta možnost kompletní diagnostiky nohou doplněná odborným lékařským vyšetřením, protože v poradně je vždy přítomen také lékař ortoped. V rámci vyšetření a diagnostiky je prováděno jednak zjišťování proporcionálních a tvarových charakteristik nohou, ale také funkčních vlastností nohou podologickým vyšetřením, tzn. měřením neuropatie, měřením lokálních tlaků na plosce chodidla ve statickém a dynamickém zatížení (ve stoje a při chůzi), zjištěním úhlu postavení patní kosti a případné nestability paty při chůzi, vyhodnocením otisku nohy a určením typu podélné klenby, vyhodnocením biomechaniky chůze (zjištěním nestability, přetížení příčné klenby a pod.) a zjištěním případného rozdílu v délce dolních končetin.  K měření nohou je využíváno zařízení FEET RELEVATOR. Ladička je určena na měření neuropatie a na podoskopu se zjišťuje zase stav podélné a příčné nožní klenby, úhel patní kosti a stabilita. Charakteristiky dynamiky nohy jsou zjišťovány na 2D scanneru s tlakovou deskou a speciálním softwarem na vyhodnocování naměřených dat s možností grafického znázornění výsledků měření tlaků na plosce nohy na monitoru počítače. 

Účastníci tak mají možnost seznámit se se zdravotním stavem svých nohou, dozvědět se o případných negativních změnách jejich funkčních vlastností, které mohou být ovlivňovány např. postavením paty, stavem podélné a příčné nožní klenby, odvalováním nohy při chůzi, ale také pohybovými návyky a zejména pak nošenou obuví.  Také nošená obuv je v poradně kontrolována a zjišťuje se její proporcionalita vzhledem k velikosti a tvaru nohy nositele. Pacienti jsou seznámeni i s nároky na bezplatné rehabilitační úkony, které jsou hrazeny pojišťovnou. Dále bylo pacientům dle zdravotního stavu doporučeno i další odborné vyšetření (cévní, kožní, diabetologické apod.) a jak se mají na tato vyšetření objednat. Předvedeny jsou zejména u dětí i ukázky nápravného cvičení k zajištění správného postavení nohou, tvarování kleneb nohou a posílení potřebných svalových partií (břišní svaly, zádové svaly apod.). 
Za devět let fungování poradny ji navštívily tisíce lidí, které trápí různé problémy nohou a pohybového systému. Nejčastější vady, se kterými se setkáváme, jsou deformity prstců jako je vbočený palec (Hallux valgus), nepohyblivý palec, kladívkové, drápovité nebo přeložené prsty, různé kostěné výrůstky (exostózy), patní ostruhy apod. Z deformit nohou se nejčastěji vyskytují příčně nebo podélně plochá noha a noha vysoká – tzv. lukovitá, která je častější u mladší populace. Nejčastějším problémem u dětí je tzv. funkční plochonoží - funkční porucha v oblasti paty (vbočené postavení paty spojené s nestabilitou v subtalárním kloubu a následným poklesem podélné klenby). To pak často vede v dospělém věku k rozšíření a poklesu příčné klenby s vývojem Hallux valgus a s následnou artrózou palcového kloubu, bolestivými otlaky na palcovém kloubu a pod prstními klouby, případně na kloubech u přeložených prstů. Tato vada se promítá do vyšších etáží pohybového systému, do přetížení kolenních kloubů projevující se bolestí kolen, kyčlí a následně páteře.
U dospělých, kdy vady jsou již fixované, lze vhodně zvolenou terapií dosáhnout částečného zlepšení, ale proces korekce nebo kompenzace vady je většinou dlouhodobější záležitostí. U dětí lze vhodnou obuví, správně tvarovanou stélkou a cvičením dolních končetin dosáhnout velmi rychlého zlepšení, protože kostěný skelet je ještě chrupavčitý a tvárný s dobrou schopností se přizpůsobit. Proto včasná a důsledná prevence je v tomto případě velice důležitá.  Těší nás proto, že kromě střední a starší generace, která naši poradnu navštěvuje nejčastěji, k nám chodí i čím dál více rodičů s dětmi. A to nejen až v okamžiku, kdy už se začnou projevovat problémy, ale zejména na preventivní vyšetření nohou.
 
Autor článku:
PhDr. Vlasta Mayerová – ČOKA
Autor fotografií:
ČOKA

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.