Projekt PREDICTUS a odkaz světoznámého experta docenta Petra Hlaváčka

10. ledna 2018 byl den, kdy jsme si připomenuli smutnou skutečnost, že nás před čtyřmi lety náhle a zcela nečekaně navždy opustil doc. Ing. Petr Hlaváček, CSc. Jednalo se o světoznámého obuvnického experta, který působil dlouhá léta na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, ale také o oblíbeného člověka ve společnosti, který nepokazil žádnou legraci. Měli ho rádi nejen kolegové, ale i studenti, které dokázal vždy nadchnout svým poutavým výkladem o obuvi, zejména historické. Proslavil se svými četnými aktivitami, mezi které patří například výzkum obuvi terakotové armády v Číně nebo vedení týmu, který vyrobil repliku boty podle mumie Ötziho - pravěkého lovce z mladší doby kamenné.

Vyvinul také profylaktickou obuv pro diabetiky, za což získal v roce 2005 světovou cenu UITIC (International Union of Shoe Industry Technicians). Mimo mnohé další aktivity docenta Petra Hlaváčka patří rovněž výzkum v oblasti predikce růstu dětské nohy. Pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně tak získal v USA patent s názvem: „Systém predikce doby bezpečného nošení nově pořízené obuvi u dětí“. Předmětem patentu je metodika, která je schopna predikovat časovou délku použití konkrétní velikosti obuvi pro dítě tak, aby po celou stanovenou dobu nošení nebyla riziková z hlediska poškození nohou dítěte. Aby se výsledky takového výzkumu daly využít v praxi, vědec Petr Hlaváček se spojil za účelem realizace společného projektu se společností ISSA CZECH s.r.o. z Ostravy, která působí v oblasti informačních technologií (IT) již více než 20 let.

S uvedenou IT společností začal pracovat na projektu Predictus. Jedná se o vývoj softwarového systému, který je určen pro použití u prodejců dětské obuvi. Systém již při nákupu dětské obuvi na základě měřené velikosti dětské nohy, rozměru kupované obuvi a metodiky predikce růstu určí dobu, po jakou bude pro dané dítě zdravotně bezpečné nosit zakoupenou velikost obuvi. Petr Hlaváček však již tento projekt za svého života nestihnul dokončit a tak ho velmi erudovaně zastoupili jeho kolegové z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Softwarový systém tak v současnosti představuje jedinečnou webovou aplikaci, která bude již letos po závěrečné oponentuře k projektu dostupná na internetu pro registraci široké veřejnosti. Zde si budou moci zákazníci prodejen dětské obuvi sledovat historii nákupů, měření nohy dítěte a sledovat dobu, po kterou je pro dítě vhodné danou velikost obuvi nosit.

Pro vyšší přidanou hodnotu a pro vyšší úroveň využití byl do projektu přizván renomovaný německý partner Prüf – und Forschungsinstitut (PFI), tj. testovací a výzkumný institut, člen skupiny PFI Group z Pirmasensu. Tento institut mimo jiné produkuje a provozuje měřící zařízení pro měření délky a šířky dětské nohy s označením FMG/M, 3051/10. Toto zařízení je schopno on-line měřené hodnoty předávat rovnou do systému Predictus. A protože toto zařízení komunikuje s počítačovou sítí, je možno jej vzdáleně ovládat také prostřednictvím speciálního modulu webového portálu systému Predictus. Takto vzniknul ucelený systém Predictus, který zahrnuje software a s ním komunikující měřící zařízení v prodejně.

Pokud tento systém začnou využívat prodejny dětské obuvi, tak to bude pro jejich zákazníky znamenat možnost využití služeb systému Predictus již při nákupu. Jestliže bude zákazník registrovaný v systému Predictus, pak po měření nohy v prodejně se naměřené hodnoty automaticky přiřadí měřenému jedinci a uloží do databáze. Systém automaticky vyhodnotí vhodnou velikost obuvi pro aktuální nákup. Prodejce může tohoto využít také pro výběr sortimentu vhodných velikostí z aktuální skladové nabídky. Při evidenci nákupu se velikost obuvi spáruje s měřenou hodnotou nohy a vyhodnotí dobu, po kterou bude pro dané dítě bezpečné konkrétní nakoupenou obuv nosit. Zákazník může být v budoucnu informován prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávou o tom, že zakoupená obuv z konkrétního dne pro konkrétní dítě již není z hlediska její velikosti vhodná pro toto dítě a případně i s doporučením nákupu další větší velikosti.

Systém Predictus by se tak měl stát nejen doplňkovou službou při nákupu dětské obuvi, ale také obecnou podporou zdravého vývoje dětských nohou. To proto, že podle výzkumu docenta Petra Hlaváčka dítě malou velikost obuvi nevnímá a o větší velikost obuvi si samo neřekne. Přitom deformity dětské nohy vlivem nošení malé nevhodné velikosti obuvi ovlivňují zdraví jedince následně po celou dobu jeho života. V následujících letech budou mít prodejci dětské obuvi možnost systém Predictus využívat a pokud se takto stane, zůstane jeden z odkazů světoznámého vědce ze Zlínského kraje stále mezi námi.

Autoři článku:
ing. Michal Kolesár - ISSA CZECH s.r.o.
PhDr. Vlasta Mayerová – ČOKA
Fotografie:
ČOKA, UTB a ISSA CZECH

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.